Veriana 2.0

Menší článek o mnou vytvořené administraci pro správu jakéhokoliv webu. Zároveň vytvořenou jako dlouhodobá maturitní práce.

ikona veriana-2-0

Na představení této administrace bych rád z úvodu vypsal její základní funkce, kterými disponuje. Již je zde na webu článek o první verzi této administrace, která se s novou verzí nedá ani trochu srovnávat, i přesto jsou základy nové verze stále v té staré :-). Administrace podporuje dva typy novinek, jeden typ jsou novinky v administraci, pro autory, moderátory a administrátory. Druhý typ jsou novinky na webu. Zůstaly zde i funkce, neomezeného počtu uživatelů administrace, chat v administraci, logování změn provedených v administraci a nastavení základních vlastností administrace.

Jako hlavní novinkou je určitě možnost přidávání doplňků. To znamená, že administrace nabízí pouze možnosti, které uživatel chce. Uvedu příklad. Mam webové stránky, ale nechci na ně fotogalerii, tak smažu ze složky "addons" soubory cFotogallery.php a cFotogallery.js a je hotovo, fotogalerie se již dále nenabízí v menu. To samé funguje i naopak. Rozhodl jsem se, že chci na webu e-shop, tak jednoduše stáhnu soubory cEshop.php a cEshop.js a nakopíruji je do složky "addons" a ejhle, administrace umí najednou pracovat s e-shopem. Tímto způsobem jsou zatím vytvořené addony na práci s rubrikami, články, fotogalerií, nahranými soubory a návštěvní knihou. V blízké budoucnosti chci přidělat addon na již zmíněný e-shop.

veriana-2-0Další důležitou novinkou, je kompletní předělání oprávnění uživatelů administrace. Ve starém článku o Verianě v 1.0 vypisuji, jak může autor dělat to, moderátor támhleto a administrátor všechno. V nové verzi jsou uživatelé stále rozděleni do těchto kategorií, ale to spíše jen pro parádu. Celé to funguje na principu, kdy téměř před vším co uživatel udělá, si administrace vytáhne z databáze, zda to může udělat či ne a podle toho mu to dovolí. Skutečné nastavení oprávnění mohou nastavovat uživatelé s oprávněním nastavovat oprávnění, ti mohou ostatním například zakázat úplně vstup do administrace, dovolit přidávat články, rubriky, fotky, upravovat a mazat cizí články a mnoho dalšího. Kompletní seznam oprávnění, které lze nastavit naleznete v obrázku vedle.

veriana-2-0Jak jsem psal v minulém článku, bylo zapotřebí kompletně předělat i správce souborů, který se teď nachází jako jeden z addonů. Hlavní změnou je určitě design a plná funkčnost bez jakýchkoliv chyb, což by ale mělo být normální. Novinkou je ovšem možnosti změnit rozlišení fotek a obrázků, jak se zachováním poměru stran, tak bez něj. Soubory lze samozřejmě nahrávat i mazat hromadně a v nastavení administrace lze nastavit maximální rozlišení pro obrázky a jejich miniatury, na které se automaticky zmenší. Opět přihazuji screen - správce souborů.

Teď něco k rubrikám. Z původních rubrik pro články a fotoalb jsem vytvořil stejný typ rubrik, u kterých si při přidávání či při pozdější změně můžete zvolit, zda se jedná o rubriku pro články, fotky a nebo e-shop, podle toho se přizpůsobí formulář s rubrikou, kde si například pouze u rubriky pro fotoalba a e-shopu můžete vybrat, že ikonou rubriky bude náhodná fotka z daného alba či náhodný předmět z e-shopu v této sekci.

U článků se kromě nových formulářů, které pracují s javascriptem a ajaxem asi nic nezměnilo. Hlavním novým javascriptem je ten, který řeším v jiném článku (zde) - automatická výška textarey, podle které se prvky roztahují a psát článek je tu radost díky přehlednosti. Samozřejmostí zůstal text parsovaný do XML, takže lze používat styly písma, jako tučné, kurzíva a podtržené, dále odkazy bez znalosti HTML, či obrázky včetně 3 druhů zarovnání (doprava, doleva, doprostřed bez obtékání). Samozřejmostí je i prvek "CODE", pro vkládání zdrojového kódu. Nemohu tvrdit, že tento editor je vrchol dokonalosti, to určitě není, jelikož obrázky a odkazy jsou vidět stále ve formátu pro XML, ale aspoň bude co řešit v budoucnu, kdybych se rozhodl pro další verzi.

A ve finále bych rád shrnul všechny vedlejší funkce, které nemá cenu popisovat zvlášť. Asi nejdůležitější funkce je logování změn v administraci, kdy všechny důležitější změny se uloží do logu, včetně údaje o jakou změnu se jedná, kdo jí udělal a z jaké IP adresy. Další užitečnou vlastností je nastavení vlastního profilu, kdy se data z profilu ukládají samy například při vkládání záznamu do návštěvní knihy (email, webové stránky, nick...). Když už jsem to nakousl, další funkcí, které je jako addon, je návštěvní kniha. Lze v ní přidávat záznamy, vypisovat aktuální záznamy, či pokud má uživatel dostatečná oprávnění, tak i mazat. Ještě jedna důležitá věc, kterou umí tato administrace spravovat, jsou samozřejmě komentáře ke článkům a k rubrikám. Správa komentářů je dělána na stejném principu, jako návštěvní kniha. A asi poslední, důležitější funkcí, je chat. V dnešní době hromady IM je v podstatě zbytečný, ale přesto tu je, předělaný ze staré iframové verze do nové, ajaxové.

To je asi tak takové nejstručnější shrnutí toho, co tato administrace umí. V případě většího zájmu, bych udělal DEMO verzi někam na doménu, kde by byla otevřena veřejnosti.

Komentáře

Nick Příspěvek *
Email
Webové stránky
11 - 2 =

Created & Designed by © SuGi 2007-2011 | PWRD BY Veriana (2.0.1450)
Provozovatel nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené používáním tohoto webu